Spotkanie z poetkami i poetami w Ruinach Teatru Victoria

11 sierpnia 2023 roku o godzinie 20.00, po spacerze poetyckim (więcej tutaj), w klimatycznych wnętrzach Ruin Teatru Victoria w Gliwicach, mogliśmy posłuchać wierszy czytanych przez poetki i poetów, zaangażowanych w projekt „Poets of Today-Voices of Tomorrow” – Małgorzaty Lebdy, Macieja Bobuli, Joanny Bociąg, Barbary Klickiej, Jakuba Kornhausera, Patrycji Sikory, Agnieszki Wolny-Hamkało, Urszuli Zajączkowskiej. Projekt jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa, zakłada współpracę 5 organizacji partnerskich, ze Słowenii, Polski, Węgier, Serbii i Finlandii, a ma na celu przybliżenie współczesnej poezji młodym ludziom, nauczycielkom/nauczycielom oraz lokalnym społecznościom. W każdym kraju partnerskim został powołany zespół artystyczny, który jest odpowiedzialny za opracowanie metodologii oraz stworzenie artystycznego programu poetycko-edukacyjnego.

Fotka VR: Darek Bieniek

Zgromadzona publiczność z zaciekawieniem wyczekiwała na wystąpienie kolejnej twórczyni i kolejnego twórcy zapowiadanych sygnałem dźwiękowym oraz światłem padającym na sylwetkę. Taka koncepcja, opracowana przez reżyserkę Julię Mark, Weronikę Murek – dramaturżkę i zarazem członkinię zespołu artystycznego oraz reżysera światła Tomasza Schaefera, budowała dające się wyczuć przyjemne napięcie i tworzyła wyjątkowy klimat spotkania. Połączenie efektów muzycznych oraz wizualnych w dużej mierze zdecydowało o wyjątkowości wieczoru, zgodnie z zakładaną koncepcją projektu, czyli rozwojem nowych performatywnych form prezentacji poetyckich. Głosy poetek i poetów wybrzmiewały w atmosferze skupienia i zasłuchania zebranej publiczności.

Piątkowy „spektakl” udowodnił, że niektórzy lubią poezję i osób tych wcale nie jest tak mało.

Zdjęcia: Michalina Kuczyńska

Więcej o wydarzeniu.

Więcej o zespole artystycznym.

Więcej o poetkach i poetach biorących udział w projekcie.

Parterem wydarzenia było Centrum Kultury VICTORIA.