11 sierpnia 2023 roku odbył się w Gliwicach spacer poetycki z udziałem poetek i poetów Małgorzaty Lebdy, Macieja Bobuli, Joanny Bociąg, Barbary Klickiej, Jakuba Kornhausera, Patrycji Sikory, Agnieszki Wolny-Hamkało oraz Urszuli Zajączkowskiej zatytułowany CODZIENNOŚĆ. Jego początek umiejscowiony został przy kultowym gliwickim Barze Teatralnym. Przed godziną 18.00 zaczęli gromadzić się uczestnicy – zainteresowani poezją i podróżą przez Gliwice, osoby w różnym wieku – od młodzieży po seniorów.

Po krótkim przywitaniu i prezentacji założeń projektu „Poets of  Today – Voices of Tomorrow” (w ramach którego 5 organizacji partnerskich ze Słowenii, Polski, Węgier, Serbii i Finlandii pracuje nad przybliżeniem współczesnej poezji młodym ludziom, nauczycielkom/nauczycielom oraz lokalnym społecznościom) uczestnicy wyruszyli na spotkanie z wierszami. Ten spacer był wyjątkowy – wzięły w nim udział poetki i poeci, których wiersze stały się inspiracją i jednocześnie kanwą spaceru. Ale spacer jest wciąż dostępny w aplikacji GAMA – zapraszamy do odkrywania nieoczywistych zaułków Gliwic i poezji na własną rękę!

Fotka VR: Darek Bieniek

Przechadzając się po Gliwicach, zaglądając w te bardziej i mniej popularne miejsca, słuchaliśmy utworów twórczyń i twórców zaangażowanych w projekt. Do jedenastu poetyckich przystanków prowadził nas, opowiadając co nieco o poetkach i poetach i pilnując, abyśmy nie zagubili się w „meandrach” uliczek, Wenancjusz Ochmann. Towarzyszyły nam odgłosy miasta, te naturalne i nagrane, oraz muzyka przygotowana przez Jacka Sotomskiego.

Wybrane przez poetki i poetów wiersze świetnie korespondowały z mijanymi miejscami i obiektami (koncepcja spaceru została opracowana przez dramaturżkę Weronikę Murek oraz reżyserkę Katarzynę Szyngierę): szachownicą, ławką, skwerem, pomnikiem, targowiskiem, kinem, tablicą w jidysz, przystankiem, mostem, parkiem i wreszcie Ruinami Teatru Victoria. Uczestnicy mieli możliwość dzielenia się spostrzeżeniami, rozmowy z poetkami i poetami. Wszyscy świetnie odnaleźli się w piątkowej CODZIENNOŚCI, tym razem połączonej z poetyckim przeżyciem.

Photos: Michalina Kuczyńska

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Zdjęcia: Michalina Kuczyńska

Spacer jest dostępny w aplikacji GAMA.

Mapka trasy do pobrania.

Więcej o wydarzeniu.

Więcej o zespole artystycznym.

Więcej o poetkach i poetach biorących udział w projekcie.

Partnerem spaceru było Centrum Kultury Victoria.