Podsumowanie projektu BIGTIME TAKEOVER w Pyskowicach

Jednym z ważniejszych działań w projektach realizowanych w ramach programu Erasmus+ są tak zwane działania i wydarzenia upowszechniające.

I właśnie takie wydarzenie odbyło się 12 kwietnia 2023 r. w ramach projektu Bigtime Takeover. W gościnnych progach Ratusza w Pyskowicach, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu, Fundacja ARTeria z Zabrza zaprosiła grupę młodych ludzi na spotkanie. Była to młodzież z różnych środowisk, również tych defaworyzowanych. W ramach spotkania przedstawiciel ARTerii Wenancjusz Ochmann przedstawił wszystkie rezultaty powstałe w ramach realizacji projektu a także pokazał efekt działań młodych ludzi w Polsce – ARTzin unKnown\nieZnani. Krótko został omówiony pomysł i proces powstania tego magazynu. Przedstawiono również projekty z innych krajów partnerstwa – link.

Przedstawione zostały również działania w ramach platformy Bees, którą stworzyli i rozwijali młodzi uczestnicy ze wszystkich krajów partnerstwa projektowego, którzy pracowali w ramach warsztatów w Materze (Włochy) – link.

Najwięcej czasu zajęło przedstawienie samej idei „takeover” czyli „przejęcia” mediów cyfrowych przez młodych ludzi w celu publikowania ważnych i ciekawych dla nich treści. Rozwinęła się dyskusja na temat jak tworzyć ciekawe oraz wartościowe treści i kto to powinien robić. Czy działania w mediach społecznościowych to dla młodych tylko codzienna rozrywka, czy może coś więcej. W ramach dyskusji międzypokoleniowej młodzi ludzie starali się wytłumaczyć czym są dla nich media cyfrowe osobom trochę starszym. Rezultaty projektu Bigtime Takeover były inspiracją do innego spojrzenia na młodzież i ich działania w świecie cyfrowym a także przykładem, że młodzież jest twórcza i że nie są jej obojętne ważne tematy społeczne i ekologiczne.

W drugiej części spotkania w ramach działań artystycznych i mentoringu międzypokoleniowego odbyły się również warsztaty bębniarskie. Uczestnicy spotkania mogli też poczęstować się smakowitymi daniami kuchni wegetariańskiej i wegańskiej.