wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa

ARTzin nieZNANI/unKNOWN – #BTTO

Piętnastu młodych twórców wspólnie stworzyło oryginalne teksty i rysunki do niskonakładowego ARTzina nieZNANI/unKNOWN. Fanzine (mieszanka słowa „fan” i „magazyn”) to nieprofesjonalna i nieoficjalna publikacja wydana przez entuzjastów określonego zjawiska kulturowego (np. gatunku literackiego lub muzycznego) tworzona dla innych, którzy podzielają te same zainteresowania. Termin ten został użyty po raz pierwszy przez Russa Chauveneta w fanzinie science fiction w październiku 1940 r. i spopularyzowany w literaturze science fiction, wchodząc do oksfordzkiego słownika języka angielskiego w 1949 r.

Artzin dla każdego z jego twórców będzie czymś innym. Dla jednych będzie wyrazem artystycznym, dla innych – szansą na spróbowanie czegoś nowego, a dla jeszcze kogoś będzie to możliwość stania się bardziej rozpoznawalnym. Jakiejkolwiek motywacji by w tym nie było, każdego z naszych twórców łączy jedna rzecz – każdy z nas włożył cząstkę siebie, żeby stworzyć coś, co z dumą chcielibyśmy zaprezentować naszym czytelnikom.

Natalia Borewicz, jedna z uczestniczek projektu

ARTzin nieZNANI/unKNOWN powstał w ramach projektu BIGTIME TAKEOVER. Jest to projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+, którego celem jest zainspirowanie młodych ludzi do wykorzystania ich kreatywności i potencjału technologii w pozytywny sposób żeby umożliwić im zabranie głosu w kwestiach mających wpływ na ich życie.

Polscy uczestnicy pracowali w dwóch grupach: grupie tworzenia treści (11 uczestników, przede wszystkim młodych artystów) oraz grupie redakcyjno-graficznej (4 uczestników, w końcowej fazie współpracowali z profesjonalnym grafikiem).

Młodzi artyści i edukatorzy młodzieżowi na co dzień korzystają z nowych technologii i komunikacji cyfrowej. Narzędzia te całkowicie zmieniły sposoby tworzenia, produkcji czy rozpowszechniania dzieł sztuki, otwierając nowe możliwości dostępu do kultury i jej osobistej reinterpretacji, a globalizacja umożliwia artystom dotarcie do niewyobrażalnej wcześniej liczby odbiorców. Tę zmianę staraliśmy się przedstawić rysunkami Idy Bieniek stworzonymi na potrzeby projektu #BTTO, których kilka także znalazło się w ARTzinie.

ARTzin do pobrania tutaj.

tagi