Tworzenie alternatywnych wycieczek po mieście – warsztaty w Polsce w ramach projektu DiOtherCity

Celem projektu DiOtherCity jest zebranie i przygotowanie szeregu podpowiedzi i narzędzi na temat wykorzystania możliwości cyfrowych w tworzeniu alternatywnych wycieczek po mieście – szczególnie po obszarach peryferyjnych, pokazujących unikalne aspekty miejskiej rzeczywistości, skierowanych dla profesjonalistów z sektora kultury kreatywnego.

W dniach 11-15 lipca 2022 r. w ramach działań projektowych, ośmiu młodych reprezentantów branż kreatywnych wzięło udział w 5-dniowym szkoleniu zorganizowanym przez Fundację ARTeria w Gliwicach, które pozwoliło uczestnikom nie tylko dowiedzieć się, jak stworzyć alternatywną wycieczkę po mieście, ale także jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Uczestnicy uzyskali szereg informacji na temat zbierania inspiracji i materiałów niezbędnych do tworzenia swoich wycieczek oraz na temat przekształcania pomysłów w konkretne działania, także w oparciu o „storyelling”, a także na temat grywalizacji jako narzędzia angażującego odbiorców. Ważnym elementem spotkania była prezentacja nowych sposobów korzystania z ponad 25 narzędzi cyfrowych przydatnych w procesie tworzenia własnych wycieczek oraz elementów związanych z rozwojem kompetencji przedsiębiorczych w celu tworzenia zrównoważonych i sprzyjających włączeniu społecznemu działań także tych nastawionych na zysk.

Inspiracją do tworzenia własnych pomysłów był udział w dwóch alternatywnych wycieczkach: w wycieczce z przewodnikiem – Barbarą Palewicz-Ryży – na temat przeszłości i teraźniejszości Gliwic opowiedzianej poprzez budynki i lokalne historie oraz wycieczce do kopalni węgla kamiennego w Zabrzu, aby poznać dziedzictwo przemysłowe regionu.

Pod koniec tygodnia uczestnicy wspólnie stworzyli dwie własne wycieczki: „Scratch Gliwice”, która zaprasza uczestników do poznania historii miasta poprzez tworzenie szkiców ważnych zabytków i miejsc oraz „Cluewice”, która pozwala uczestnikom odkryć historię, architekturę i gastronomię miasta za pośrednictwem różnych mediów cyfrowych, w tym podcastu, wycieczki ActionBound i konta na Instagramie.

W nadchodzących miesiącach uczestnicy spotkania w Gliwicach stworzą własne wycieczki w swoich rodzinnych miastach, które zostaną udostępnione wraz z materiałami szkoleniowymi na platformie OER Making Projects.

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie DiOtherCity, jego partnerach i kolejnych krokach, odwiedź stronę internetową: https://diothercity.eu/