ABI books – pierwsze spotkanie nowego międzynarodowego, projektowego partnerstwa

Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo często nie mają możliwości nabycia podstawowych umiejętności przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej. Według badań C. Juela (1988 Learning to Read and Write: A Longitudinal Study of 54 Children from First through Fourth Grades. Journal of Educational Psychology, 80, 437-447.), aż 88% procent dzieci mających problem z czytaniem w pierwszej klasie podstawówki pozostanie z tym problemem również w klasie czwartej. Problem ten – nierówności szans wśród dzieci – został zauważony także między innymi przez Radę Europy, która wystosowała w 2019 roku rekomendacje dotyczące wysokiej jakości wczesnej edukacji dzieci oraz systemów opieki.

Powyższe zagadnienia stały się inspiracją dla partnerów projektu „ABIbooks, aby wspólnie – w ramach międzynarodowego partnerstwa – opracować interaktywne wydawnictwa wspierające najmłodszych (dzieci w wieku przedszkolnym) w nabyciu podstawowych umiejętności w zakresie wczesnej edukacji dziecięcej. W ramach projektu zostaną opracowane również materiały szkoleniowe oparte na storytellingu oraz nauczaniu interaktywnym dla nauczycieli i rodziców.

W dniach 911 lutego 2022 roku reprezentanci Fundacji ARTeria, Anna Ochmann oraz Jakub Karch, wzięli udział w pierwszym międzynarodowym spotkaniu partnerstwa projektu „ABIbooks”, które odbyło się w Paryżu. Organizatorem spotkania była organizacja Les Apprimeurs Francji – koordynator projektu, a w spotkaniu uczestniczyli także reprezentanci pozostałych organizacji partnerskich: Logopsycom (Belgia), Arsakeio Kindergarten of Patras (Grecja), Scoala Gimnaziala Nr. 16 Take Ionescu (Rumunia) oraz Direzione Didattica Statale Bastia Umbra (Włochy).

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia instytucji partnerskich oraz genezy i celów projektu. Omówione zostały najważniejsze cele projektu oraz plan pracy w najbliższych miesiącach: stworzenie ogólnodostępnej cyfrowej biblioteki już istniejących interaktywnych książek dla dzieci, zebranych w jednym miejscu na platformie projektu, oraz wstępne założenia związane z opracowaniem projektowych książek interaktywnych przez partnerów. Przedstawione zostały również wstępne wersje logo oraz plan strony internetowej projektu, a także szereg zagadnień związanych z realizacją działań projektowych – zarządzaniem, promocją, upowszechnianiem, ewaluacją czy współpraca (komunikacją) między partnerami.

Zapraszamy do śledzenia postępu w projekcie na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Projekt finansowany jest w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.