Współczesna poezja europejska

Zapraszamy do wyjątkowego miejsca na mapie Gliwic – do Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych na spotkanie ze współczesną poezją europejską z Polski, Finlandii, Serbii, Węgier i Słowenii.

Raczej nie będzie harf ani skrzypiec.

Raczej nie będzie świec.

I niemal na pewno nie będziemy zastanawiali się nad tym, co poeta miał na myśli.

Zamiast tego spotkamy się w gliwickiej Hali Modeli, gdzie wśród odlewów posągów i pomników, skupimy się na wyszukiwaniu tego, co nowe, autentyczne i żywe.

Wysłuchamy wierszy serbskiej poetki Radmily Petrović – o buncie, o dorastaniu na wsi, o tańcach do piosenek Sinana Sakicia, o babce z Herceg Novi, o dziadku, który nie chciał w czasie wojny ani do czetników, ani do partyzantów, więc ganiali go jedni i drudzy.

Usłyszymy poezję Małgorzaty Lebdy dotykającą w sposób sensualny i czuły doświadczenia codzienności – tego, czym jest bursztynowe wino zimy, z czym przychodzą listy z dalekiej Serbii, i gdzie są miejsca, w których ranki ciągną się do samej nocy.

Wysłuchamy też wierszy węgierskiego poety Mártona Simona dotykających w niezwykły sposób tego, co zwykłe – rozmów prowadzonych nad resztkami sushi ze stacji benzynowej, sekwencji ruchów wobec rozgrzanych silników w samochodach,  szumu suszarek do włosów, wymarłych ulic w Boże Narodzenie i tęsknoty za porządną kawą.

Poznamy pełne poczucia humoru wiersze fińskiego poety Harriego Hertella  – o tym, jak zrozumieć pomidory i dlaczego każdy posiłek wymaga pielęgnacji, troski i cierpliwości.

I wysłuchamy poezji słoweńskiej poetki Anji Zag Golob – o koronie, która nazywa się marica, o świetle, które dochodzi nas z dołu.

Autorką koncepcji artystycznej wydarzenia jest Weronika Murek, dramaturżka i pisarka, za oprawę fotograficzną odpowiada artysta wizualny Rafał Siderski, za oprawę muzyczną – Wenancjusz Ochmann, a organizatorem wydarzenia jest Fundacja ARTeria.

Zapraszamy 20 marca 2024 r. godz. 19.00 do Hala Modeli GZUT w Gliwicach, wstęp wolny.

Partnerem wydarzenia się Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych. Projekt jest dofinansowany z Programu Kreatywna Europa oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Anja Zag Golob

(ur. w 1976 r.) Słowenia

Anja Zag Golob is a poet, a columnist for the national radio, a translator from German and English, and the editor-in-chief and co-founder of an independent publishing house called VigeVageKnjige, specializing in children’s comics and graphic novels for (young) adults. She has published four poetry collections in Slovene and has been honoured with the Jenko Award for the best poetry collection twice (2014, 2016) and the Kritiško sito Award for the best Slovene book (2020). Her poems have been translated into over 10 languages and have appeared in several anthologies. She resides with her family in Ljubljana and Maribor.

Harri Hertell

(ur. w 1985 r.) Finlandia

Mieszkający w Helsinkach poeta, DJ i producent wydarzeń poetyckich. Jest autorem siedmiu zbiorów poezji, książki non-fiction o poezji performatywnej, a jesienią 2022 r. opublikował swoją pierwszą książkę poetycką dla dzieci. Jest laureatem nagrody Uusimaa Art Prize (2021).

W 2008 roku założył kolektyw Helsinki Poetry Connection. Jego poezja została przetłumaczona na wiele języków, a on sam występował w kilku krajach Europy. Jego pierwsza anglojęzyczna książka poetycka, „All Emotions Allowed” ukazała się jesienią 2023 roku.

Radmila Petrović

(ur. w 1996 r.) Serbia

Poetka niezwykle popularna w krajach byłej Jugosławii. W wieku szesnastu lat zwyciężyła w konkursie na najlepszy nieopublikowany tomik poetycki, dzięki czemu zadebiutowała zbiorem Miris zemlje (2014). Rok później jako zwyciężczyni konkursu poetyckiego im. Desanki Maksimović wydała tom Celulozni rokenrol (2015). Ogromnym sukcesem cieszył się jej zbiór Moja mama zna šta se dešava u gradovima (2020), który sprzedał się w ponad 12 000 egzemplarzy i został przetłumaczony na wiele języków. Znalazł się na krótkiej liście wszystkich najważniejszych nagród poetyckich w Serbii. Publikowała w licznych antologiach i czasopismach literackich, uczestniczyła w festiwalach poetyckich w całej Europie oraz rezydencjach artystycznych. Jej wiersze były tłumaczone m.in. na angielski, francuski, grecki, włoski, słoweński, hiszpański i hebrajski. Posiada tytuł magistra ekonomii uniwersytetu w Belgradzie.

Małgorzata Lebda

(ur. 1985) Polska

Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów MatecznikSny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Ostatni z tomów – Mer de Glace – nagrodzono w 2022 roku najważniejszym polskim wyróżnieniem poetyckim – Nagrodą imienia Wisławy Szymborskiej. Jej książki ukazały się w tłumaczeniu na język: serbski, włoski, ukraiński, czeski, słoweński (na początku 2023 roku ukaże się książka w tłumaczeniu na język duński). Naukowczyni. Felietonistka. Animatorka kultury. Ultramaratonka. Aktywistka. We wrześniu 2021 roku przebiegła – w ramach poetycko-aktywistycznego gestu – dystans 1113 kilometrów, biegnąc od źródeł rzeki Wisły do jej ujścia do Bałtyku. Jej debiut prozatorski „Łakome” ukazał się w 2023 roku i niedawno otrzymał tytuł „Odkrycie Empiku 2023”

Márton Simon

(ur. 1984) Węgry

Poeta – jeden z najbardziej poczytnych węgierskich autorów ostatniej dekady. Tłumacz z języka japońskiego. Studiował estetykę, literaturę i kreatywne pisanie. Opublikował kilka zbiorów poezji, w tym: Songs for Mezzanine (2010), Polaroids (2013), Fox Wedding (2018) oraz At Night in the Kitchen I Wanted to Talk to You (2021). Był uczestnikiem wielu slamów poetyckich (od 2011 roku), występował w Serbii, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Turcji i we Włoszech. Brał udział w Festiwalu Spoke’n’Word w Warszawie (2012, 2014) i Festiwalu Transpoesie w Brukseli (2014), organizował niezliczone warsztaty kreatywnego pisania i inne wydarzenia literackie.