wydawnictwa 鈥 wydawnictwa 鈥 wydawnictwa 鈥 wydawnictwa 鈥 wydawnictwa 鈥 wydawnictwa 鈥 wydawnictwa 鈥 wydawnictwa 鈥 wydawnictwa 鈥 wydawnictwa 鈥 wydawnictwa 鈥 wydawnictwa 鈥 wydawnictwa

Czas na wsp贸lne selfi 馃榾

tekst: Katarzyna Szota-Eksner

Wiecz贸r w ma艂ej miejscowo艣ci na po艂udniu Polski. Organizujemy wydarzenie, na kt贸re zaprosili艣my m艂odych. B臋d膮 b臋bny w kr臋gu. Nie wiem czy przyjd膮, podobno teraz m艂odzie偶 interesuje tylko 艣wiat wirtualny.

Jednak powoli schodz膮 si臋, g艂贸wnie dziewczyny. Wszystkie trzymaj膮 w r臋kach telefony. Pisz膮 wiadomo艣ci, robi膮 fotki na Instagrama. Wrzucaj膮 filmiki na tik toka. Powoli rozpoczynamy warsztat.

Jakie jest to m艂ode pokolenie? Zamkni臋te w klatkach cyfrowego 艣wiata? Podobno ju偶 co trzeci nastolatek przejawia symptomy tzw. problematycznego u偶ytkowania internetu. (Raport 鈥濶astolatki 3.0鈥漵finansowany w ramach programu Og贸lnopolska Sie膰 Edukacyjna)

Z drugiej strony w dziedzinach multimedialnych wiedza m艂odych przekracza wiedz臋 nauczycieli. Sprawnie i bardzo szybko komunikuj膮ce si臋 za pomoc膮 medi贸w spo艂eczno艣ciowych. S膮 otwarci na nowinki technologiczne.

Rewolucja cyfrowa oraz wywo艂ane ni膮 przemiany spo艂eczne i gospodarcze obok ogromnych korzy艣ci przynios艂y tak偶e nieznane wcze艣niej zjawiska o nie zawsze po偶膮danym charakterze.

艢wiat si臋 zmienia, nowe pokolenie tworzy now膮 rzeczywisto艣膰. Musi min膮膰 du偶o czasu, 偶eby 聽zobaczy膰 dzisiejsz膮 m艂odzie偶 w szerszej perspektywie 鈥 w艂a艣nie w perspektywie czasu.

Polskie dzieci i聽nastolatki s膮聽w聽powa偶nym kryzysie, tak聽wynika z聽Raportu Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. Badanie dotyczy艂o zdrowia psychicznego, poczucia w艂asnej warto艣ci i聽sprawczo艣ci w艣r贸d dzieci oraz聽m艂odzie偶y w聽wieku 10- 19 lat. Wyniki raportu s膮聽zatrwa偶aj膮ce. Co聽trzecie dziecko w聽naszym kraju nie聽ma聽ch臋ci i聽si艂y do聽偶ycia.

W latach osiemdziesi膮tych czyli w czasach mojej m艂odo艣ci nie by艂o hejtu czy obra藕liwych komentarzy w Internecie, nie by艂o cyber przemocy. Do dzi艣 jednak pami臋tam sytuacj臋 gdy grupa dziewczyn z mojej klasy wy艣miewa艂a i obra偶a艂a kole偶ank臋. Czy hejt w Internecie boli mniej ni偶 przemoc w rzeczywistym 艣wiecie?

Co ze mn膮 nie tak? 鈥 pyta Joanna Flis psycholo偶ka w swojej ksi膮偶ce o 偶yciu w dysfunkcyjnym domu, 艣rodowisku i Polsce. O 偶yciu mojego pokolenia 鈥 dzieci wychowanych z kluczem na szyi czyli pokolenia lat osiemdziesi膮tych i dziewi臋膰dziesi膮tych.

Dzieci i ryby g艂osu nie maj膮. Nauczyciel zawsze wie lepiej. O tym, co dzieje si臋 w domu, nie m贸wi si臋 nikomu. Wzorowa uczennica. Niegrzeczny ucze艅 dostanie po 艂apach.

,,Podj臋te dzia艂ania s膮 reakcj膮 na dynamiczny wzrost zachowa艅 samob贸jczych w Polsce. Wed艂ug danych Policji w 2022 r.聽odnotowano ponad 2031 pr贸b samob贸jczych m艂odych ludzi. To o 140 proc. wi臋cej ni偶 w roku 2020.鈥欌 (z raportu Martyny Wojciechowskiej)

Kiedy z perspektywy doros艂ej kobiety i matki doros艂ych ju偶 prawie dzieci patrz臋 na moje dzieci艅stwo widz臋 w jakim miejscu znajdowali si臋 w贸wczas doro艣li – pot臋偶na skale uzale偶nie艅, przemocy wobec dzieci w domu, szkole i ko艣ciele, brak tolerancji dla inno艣ci, walka o byt w obliczu transformacji. Jakimi dzi艣 jeste艣my doros艂ymi dla m艂odych?

,,Wyniki naszych bada艅 s膮 przejmuj膮ce i wskazuj膮 na absolutne poczucie bezradno艣ci w艣r贸d dzieci. Stres je przerasta, ponad 80% z nich w sytuacji k艂opotliwej nie znajduje rozwi膮zania. M贸wi膮: 鈥濩hcia艂bym/chcia艂abym znikn膮膰鈥. Wa偶ne, 偶eby艣my zacz臋li rozmawia膰 o zdrowiu psychicznym otwarcie, nauczyli nasze dzieci, 偶e warto si臋ga膰 po pomoc, tak偶e specjalistyczn膮, 偶e to nie jest obciach. Bo najwi臋ksz膮 odwag膮 jest stan膮膰 po swojej stronie鈥 鈥 m贸wi Martyna Wojciechowska, mama, prezeska Fundacji UNAWEZA, dziennikarka i podr贸偶niczka

聽Przegl膮dam konta m艂odych dziewczyn na Instagramie. Ale zwracam uwag臋 r贸wnie偶 na konta dojrza艂ych kobiet. Wi臋kszo艣膰 ze zdj臋膰 jest poddawana obr贸bce w specjalnych programach.

,,Po艂owa uczni贸w ma skrajnie nisk膮 samoocen臋 a, co trzeci jest swoim najwi臋kszym krytykiem, odchudza si臋 lub 膰wiczy ponad swoje si艂y. Co sz贸ste dziecko si臋 okalecza (16%), a blisko po艂owa ma zaburzenia od偶ywiania – kompulsywnie si臋 objada lub g艂odzi. Prawie 40% ogl膮da materia艂y prezentuj膮ce przemoc w sieci.鈥欌 (czytam dalej w raporcie)

W filmie ,,Siostrze艅stwo 艣wi臋tej Sauny鈥欌 w re偶yserii Anna Hints moj膮 uwag臋 przykuwaj膮 nagie cia艂a kobiet w r贸偶nym wieku. M艂ode i bardzo dojrza艂e. Cia艂a, kt贸re s膮 autentyczne a nie idealne. O takie zdj臋cia trudno w mediach spo艂eczno艣ciowych. 聽Dotyczy to zar贸wno kobiet mojego pokolenia jak i r贸wie艣niczek mojej c贸rki.

Czasem ca艂e spo艂eczno艣ci normalizuj膮 co艣, co krzywdzi wielu ich cz艂onk贸w, i musi min膮膰 du偶o czasu, 偶eby ten mechanizm zrozumie膰.

Nasz 艣wiat si臋 zmieni艂. Nie da si臋 ukry膰 ani cofn膮膰 tego, 偶e dzisiejsze pokolenie m艂odych nie wyobra偶a sobie 偶ycia offline. Media spo艂eczno艣ciowe, 艣wiat cyfrowy to ich ale te偶 i nasz 艣wiat. Tu i teraz. Innego 艣wiata nie ma.

Ko艅czymy warsztat. Rozmawiamy chwil臋 o Szkole w Chmurze w kt贸rej trzy spo艣r贸d dziewczyn ucz膮 si臋 i o tym dlaczego ta forma szko艂y jest ich zdaniem lepsza od szko艂y systemowej. Potem robimy wsp贸lne selfi 馃榾

Katarzyna Szota-Eksner: psychoterapeutka w szkoleniu, joginka, autorka ksi膮偶ki o sile kobiet.

W artykule korzysta艂am z raportu M艂ode G艂owy Fundacji UNAWEZA z kwietnia 2023 oraz z ksi膮偶ki Joanna Flis 鈥濩o ze mn膮 nie tak鈥 (Wydawnictwo Znak, Krak贸w 2023)

tagi

Fundacja ARTeria