Praktyczne aspekty działalności artystycznej w ramach projektu Global FemArt

24 kwietnia 2021 roku odbyło się spotkanie online podsumowujące realizację projektu Global FemArt, podczas którego miała miejsce prezentacja rezultatów wypracowanych w trakcie działań projektowych. Drugą część wydarzenia stanowiły rozmowy z zaproszonymi prelegentkami: Joanną Ambroz oraz Moniką Chylak.

„Nie bój się robić dużych rzeczy, nawet jeśli dotychczas podejmowałeś jedynie te małe”

Joanna Ambroz – artystka, projektantka, doktorantka na katowickiej ASP, opowiadała o swoich prywatnych doświadczeniach związanych z internacjonalizacją działalności artystycznej – o możliwościach, plusach i minusach, trudnościach i tym, co udało jej się bez większego problemu. Joanna podzieliła się również swoimi doświadczeniami z platformą Etsy. Słuchaczki i słuchacze otrzymali cenne rady, zarówno praktyczne, jak i związane z osobistą filozofią podejścia do twórczości artystki i jej podejściem do twórczości. Ważną konkluzją podsumowującą tę część spotkania była między innymi teza, że w sztuce bardzo ważny jest storytelling oraz idea – nie ma większego sensu robić czegoś, z czym się nie identyfikujemy. Dzięki temu nasi odbiorcy w tym co tworzymy, będą mogli odnaleźć być może bliskie sobie tematy.

Prace Joanny na Etsy – link.

Przewodnik po marketingu dla początkujących Etsy – link.

Drugą prelegentką była Monika Chylak – prawniczka, aplikantka radcowska, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu prawa własności intelektualnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, zajmującą się głównie prawem autorskim. Monika rozpoczęła od kwestii związanych z problemami prawnoautorskimi na poziomie międzynarodowym. Opowiedziała między innymi, dlaczego naruszenia prawa autorskiego w różnych krajach to kwestia bardzo skomplikowana i jak się przed tego typu problemami zabezpieczać. Poruszone zostały również kwestie zawierania umów międzynarodowych. Monika Chylak przyjrzała się regulacjom prawnoautorskim międzynarodowego portalu umożliwiającego sprzedaż swoich prac – Etsy i opowiedziała o najważniejszych kwestiach, na które należy zwrócić uwagę, zanim wystawi się tam swoje prace.

Blog SO IN LAW, do którego odsyłała Monika – źródło wiedzy o prawie autorskim w praktyce – link.

Praktyczne poradniki prawa autorskiego – link.

Więcej o projekcie Global femART oraz jego wynikach można przeczytać na stronie – link.

zdjęcie: Michalina Kuczyńska

Logo Global FemArt