Zapraszamy na nietypowe miejskie wycieczki z DiOtherCity!

tagi: Drezno

Przez wieki mieszkanie w centrum miasta świadczyło o prestiżu, dlatego ludzie migrowali do większych ośrodków. Obecnie można zaobserwować odwrotny trend – ewidentną ucieczkę mieszkańców z centrum miast i wybieranie życia na przedmieściach czy peryferiach. Jak w związku z tym odkryć lub podkreślić atrakcyjność tych przedmieść i małych ośrodków? Skąd czerpać inspirację do odkrywania tych często zaskakujących miejsc spoza głównego turystycznego nurtu i do odbywania niecodziennych podróży po szlakach, które nie są promowane przez oficjalne przewodniki?

Projekt #DiOtherCity ma na celu zainspirowanie i stworzenie okazji na doświadczenie tego typu nieoczywistych podróży poprzez stworzenie programu i narzędzi skierowanych przede wszystkim do reprezentantów branż kreatywnych, ale także szerzej – lokalnych społeczności. Do osób, którzy chciałyby, przy pomocy narzędzi cyfrowych, projektować i realizować takie miejskie wycieczki z dala od utartych szlaków.

Zapraszamy do zapoznania się z czterema pierwszymi wycieczkami, które powstały w ramach projektu!

1. Znajdź polskiego orła w Dreźnie!

Ciszę pewnego poniedziałkowego poranka w salach Grünes Gewölbe czyli Zielonego Sklepienia, którego nazwa pochodzi od malachitowego koloru ścian, przerwa dźwięk pękającej szyby gabloty muzealnej. Szyba – pod wpływem uderzeń topora – rozpryskuje się na miliony kawałków.

Grünes Gewölbe to jeden z najbogatszych skarbców w Europie. Kamery muzealnego monitoringu rejestrują dwóch mężczyzn, którzy włamali się do Zamku Rezydencyjnego w Dreźnie, gdzie od czasów elektora saskiego i jednocześnie polskiego króla Augusta II Mocnego wystawiana jest słynna kolekcja klejnotów, uznawana za jedną z najcenniejszych w Europie.

Historia zaczyna się 17 czerwca 1696 r. w Wilanowie gdy umiera król Jan III Sobieski a w Rzeczypospolitej zaczęto przygotowywać się do kolejnej, jak się okazało – ostatniej już w XVII wieku elekcji. W wyniku burzliwych obrad na polach Woli pod Warszawą 27 czerwca 1697 r. dochodzi do podwójnej elekcji – skupiona wokół prymasa Michała Radziejowskiego większość wyznacza na króla francuskiego księcia, jednak pozostała na polu mniejszość pod przewodnictwem biskupa kujawskiego Stanisława Dąbskiego opowiada się za kandydatem saskim. Fryderyk August działa szybko. Już w połowie lipca przybywa do Polski, odnawia swoje katolickie wyznanie wiary w sanktuarium w Piekarach Śląskich, 31 lipca uroczyście wkracza do Krakowa, a 15 września koronuje się na króla w katedrze wawelskiej przyjmując imię Augusta II.
Ale wróćmy do listopadowego poniedziałku 2019 roku…. Łupem złodziei padło m. in. najsłynniejsze polskie odznaczenie – Order Orła Białego, najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Odznaczenie nadawane najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych. To najstarsze polskie odznaczenie ustanowione właśnie przez Augusta II 1 listopada roku 1705 na zamku w Tykocinie, małym mieście na Podlasiu, położoną nad rzeką Narew, gdzie bywali królowie, magnaci i książęta polscy. Zostało ustanowione przez króla, który – pomimo tego iż wcześniej w Rzeczpospolitej nie praktykowano takiego zwyczaju – chciał nagrodzić zwolenników bądź pozyskać nowych. Gwiazda i orzeł na klejnocie orderu skrzyły się diamentami, a kontur krzyża maltańskiego zarysowany był rzędem rubinów. W centrum ośmioramiennej gwiazdy znajduje się zaś 20-karatowy diament….

I tu zaczynamy nasze historyczne wyzwanie…. Znajdź polskiego orła w Dreźnie. Jako element architektury, herb, artefakt, ale też postać związaną z Polską….

2. Weź psa na spacer po Dreźnie!

Drezno to wymarzone miasto dla psów i ich dwunożnych ludzkich przyjaciół! Psy są tu naprawdę mile widziane. Kilometry łąk nad Łabą, zielone parki i podwórka zapraszają do odkrywania (i obwąchania). W stolicy kraju związkowego Saksonia – Dreźnie, jest obecnie zarejestrowanych około 12 500 psów! A samo miasto jest uznawane za bardzo przyjazne czterołapom i jest wiele miejsc w których dozwolone jest spuszczanie psa ze smyczy. Można znaleźć także szereg ważnych miejsc, w trakcie spaceru po których warto zanurzyć się w historii miasta ze swoim czworonożnym przyjacielem lub po prostu zwiedzić modne dzielnice!

Pobierz (wycieczka dostępna w języku polskim i niemieckim).

3. Spacer po miejscach związanych z kultem religijnym w Orli na Podlasiu!

Dołącz do Julii – miłośniczki Podlasia, która swoją wiedzę, zdjęcia i przemyślenia przekazała poprzez aplikację Actionbound. Ciesz się tym magicznym czasem!

4. Najpiękniejsze zabrzańskie cmentarze

Wspólnie z Julią – mieszkanką Zabrza, młodą studentką zainteresowaną sztuką sepulkralną, znawczynią sztuki cmentarnej i nagrobnej, której ulubionym reżyserem jest Tim Burton – miłośnik cmentarzy i czcionek nagrobnych, odkryj najciekawsze zabrzańskie cmentarze! A zwiedzając słuchaj specjalnej, dedykowanej playlisty!

tagi

Drezno