Poets of Today – Voices of Tomorrow  – zapraszamy nauczycielki I nauczycieli do udziału w projekcie

tagi:

Fundacja ARTeria jest jedną z organizacji partnerskich projektu „Poets of Today – Voices of Tomorrow” (POT-VOT) którego celem jest przybliżenie poezji i współczesnych poetów młodym ludziom, nauczycielom oraz lokalnym społecznościom poprzez rozwój nowych performatywnych form poetyckich.

W każdym kraju partnerskim (Słowenia, Polska, Węgry, Finlandia i Serbia) został powołany czteroosobowy zespół artystyczny, który jest odpowiedzialny za opracowanie metodologii oraz stworzenie artystycznego programu poetycko-edukacyjnego. Polski zespołów artystyczny tworzą: Małgorzata Lebda (poetka), Weronika Murek (pisarka, dramaturżka), Rafał Siderski (artysta wizualny, fotograf) oraz Wenancjusz Ochmann (muzyk, pedagog, trener wokalny).

Aby zainspirować do czytania poezji chcemy przybliżyć twórczość współczesnych poetów  młodym ludziom oraz lokalnym społecznościom. Zapraszamy do współpracy dwadzieścia nauczycielek  i nauczycieli reprezentujących w sumie 10 szkół średnich z województwa śląskiego. Do tych szkół zaprosimy – na wiosnę 2024 roku – polskich poetów w ramach projektowych DNI POEZJI. Poetki i poeci przeczytają swoje wiersze. Porozmawiają z młodzieżą. Odpowiedzą na pytania. Zainspirują do odkrywania poezji. Zaprezentują także swoją poezję w ramach WYDARZEŃ POETYCKICH zorganizowanych w przestrzeni miasta latem 2023 roku.

Wcześniej, w ramach cyklu spotykań warsztatowych z członkiniami i członkami zespołu artystycznego – specjalistami z dziedziny teatru, improwizacji i techniki mowy, we współpracy z poetkami i poetami, przygotujemy wspólnie te prezentacje. Doświadczenia zdobyte w ramach projektu mogą być przydatne w organizacji kolejnych prezentacji poetyckich w szkołach, a sam projekt jest także okazją do wymiany doświadczeń.

Zapraszamy do współpracy nauczycielki i nauczycieli, którzy mogą wziąć udział w działaniach projektowych:

• dwudniowych warsztatach (4-5 marca 2023 r. w Krakowie)
  • jednodniowych warsztatach wspólne z poetkami i poetami (kwiecień-maj 2023) – przygotowanie DNIA POEZJI w szkole
  • jednodniowych warsztatach wspólne z poetkami i poetami (grudzień 2023) – przygotowanie DNIA POEZJI w szkole
  • współpracy przy prezentacji poezji w trakcie WYDARZENIA POETYCKIEGO (czerwiec-lipiec 2023)
  • DNIU POEZJI w szkole – jednodniowym spotkaniu w każdej ze szkół

W ramach projektu przewidziane pokrycie kosztów zakwaterowania i podróży w czasie pracy poza miejscem zamieszkania (warsztaty w Krakowie), a także honorarium za przygotowanie Dnia Poezji w szkole.

Nauczycielki i nauczycieli zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o kontakt na adres: w.ochmann@fundacja-arteria.org lub ewa.grynicka@fundacja-arteria.org, a także telefoniczny: Wenancjusz Ochmann: +48 501 421 253 lub Ewa Grynicka: +48 602 635 769 do 13 lutego 2023 r.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Na zdjęciu – Małgorzata Lebda, polska poetka w trakcie występu w Lublanie, Słowenia (autor zdjęcia Črt Piksi)

tagi