wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa • wydawnictwa

Narzędzia cyfrowe i interaktywne książki – przemyślenia pedagoga i starszego brata

Technologia w XXI wieku towarzyszy nam już na każdym kroku – czy to na etapie zawodowym, gdzie coraz więcej osób pracuje w biurze przy komputerze, sporządzając dokumenty, prezentacje, tworząc filmy czy muzykę, czy to w życiu codziennym – używanie mediów społecznościowych to nieodłączny element dnia prawie każdego z nas. Technologia ma również swój udział na każdym etapie edukacyjnym – w szkole podstawowej, średniej czy też na studiach. Nauczyciele podczas lekcji coraz częściej wdrażają narzędzia cyfrowe, na przykład używają prezentacji multimedialnej, wyświetlają filmy czy też używają gier edukacyjnych, aktywizując tym samym klasę do wzięcia czynnego udziału w lekcji.

Świat cyfrowy nie ominął również jednej z najmłodszych grup – dzieci w wieku przedszkolnym. Wiele dzieci potrafi korzystać ze smartfonu jeszcze zanim nauczy się mówić, czy nawet chodzić. Sam mogę to potwierdzić własnym doświadczeniem – mój najmłodszy brat, który jeszcze nie potrafił płynnie i wyraźnie mówić, był w stanie sprawdzić prognozę pogody na następny dzień w telefonie mamy.

W dzisiejszych czasach chyba każdy wie, ile negatywnych konsekwencji może przynieść złe użycie lub nadużycie gadżetów XXI wieku. Jednak nie musi tak być! Technologia może wnieść do życia dzieci wiele dobrego – oczywiście, jeśli odpowiednio się jej użyje, jeśli pokaże się dziecku wartościowe cechy nowoczesnego sprzętu. Rodzice oraz wychowawcy przedszkola mogą się wspierać różnymi cyfrowymi narzędziami, które pomagają kształcić umiejętności niezbędne dzieciom w przyszłości.

Jednym z takich pożytecznych materiałów cyfrowych mogą być interaktywne książki – czy to w formie ebooka, czy też oddzielnej aplikacji. Wiele takich materiałów można znaleźć w sieci, jednak nie zawsze jest to łatwe do wyszukania. W tym celu, partnerzy projektu „ABI Books” wyszukują takie książki oraz tworzą cyfrową bibliotekę, która będzie je zawierać.

Często wychowawcy przedszkolni oraz rodzice mają własne pomysły na stworzenie takich książek, jednak brakuje im do tego wiedzy i umiejętności. Tutaj również z pomocą przyjdzie projekt „ABI Books”, ponieważ partnerzy rozpoczną również pracę nad samouczkami dla opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym, dzięki którym każdy będzie mógł nauczyć się tworzyć własne, interaktywne książki cyfrowe.

Jako starszy brat dziecka w wieku przedszkolnym oraz jako nauczyciel matematyki w szkole podstawowej gorąco zachęcam do obserwowania postępów projektu „ABI Books”. Zapoznawanie się z jego rezultatami przyniesie wiele korzyści zarówno dla nas, opiekunów dzieci, jak i samych najmłodszych.

Jakub Karch, Fundacja ARTeria

Logo projektu