Międzynarodowe warsztaty z udziałem zespołów artystycznych w ramach projektu Poets of Today – Voices of Tomorrow

Projekt „Poets of Today – Voices of Tomorrow”, współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa, rozpoczął się 1 września 2022 r. i potrwa do końca marca 2025 roku. W ramach projektu w każdym kraju partnerstwa (Słowenia, Serbia, Węgry, Finlandia i Polska) został powołany czteroosobowy zespół artystyczny z udziałem poetek i poetów a także dramaturgów i dramaturżek oraz innych artystów: wizualnych, muzyków, performerów.

Słoweński zespół artystyczny tworzą: Anja Golob (poetka), Staša Prah (dramaturżka) oraz Urša Strehar Benčina oraz Eva Moškon (piosenkarka).

W skład fińskiego zespołu artystycznego weszli: Maarit Mäkinen (teatr) oraz Harri Hertell (poeta), a także artystki: Maami Snellman oraz Anna Anttonen.

Z kolei serbski zespół tworzą:  Radmila Petrović (poetka) oraz artyści: Draško Adžić, Andrej Nosov oraz Vanja Ejdus.

Węgierski zespół artystyczny to: Márton Simon, Kristóf Horváth, Nikoletta Szekeres oraz Rozina Pátkai.

Bardzo cieszymy się i dziękujemy artystom, którzy zgodzili się na udział w pracach polskiego zespołu artystycznego – mamy zaszczyt i przyjemność współpracować z Małgorzatą Lebdą (poetka), Weroniką Murek (pisarka, dramaturżka), Rafałem Siderskim (fotograf, artysta wizualny) oraz Wenancjuszem Ochmannem (muzyk, trener wokalny, reprezentant Fundacji ARTeria w tym zespole).

Pierwsze spotkanie międzynarodowych zespołów artystycznych trwało od 7 do 11 listopada 2022 r. i zostało zorganizowane w stolicy Słowenii – Lublanie. Zespoły artystyczne z każdego kraju partnerstwa projektowego wzięły udział w warsztatach (Creative Labs) prezentując i wymieniając się doświadczeniami oraz inspirującymi formatami dotyczącymi kreatywnego i innowacyjnego podejścia do prezentacji poezji. Każdy z zespołów artystycznych opracował i zaprezentował warsztaty w różnorodny sposób. Oprócz prezentacji postaci i poezji twórców i twórczyń z każdego kraju oraz wymiany doświadczeń związanych z prezentacją poezji zostały przygotowane inspirujące warsztaty (w tym wokalno-oddechowe, teatralne, fotograficzno-interpretacyjne i inne). Celem tych warsztatów było rozpoczęcie pracy nad metodologią prezentacji poezji, która zostanie wykorzystywana w kolejnych modułach projektu.