Międzynarodowe warsztaty dla artystów-edukatorów i spotkanie parterów w Budapeszcie w ramach projektu Creative Agora

Przedstawiciele Fundacji ARTeria uczestniczyli w międzynarodowych warsztatach zorganizowanych w ramach projektu Creative Agora, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus +. Warsztaty odbywały się w Budapeszcie, na Węgrzech i trwały od 5 do 7 grudnia 2022 r. Uczestniczyli w nich artyści – edukatorzy, którzy reprezentowali każdy z siedmiu krajów partnerstwa projektowego: Polskę, Szwecję, Węgry, Hiszpanię, Chorwację, Grecję oraz Francję. Podczas trzech intensywnych dni warsztatowych zostały zaprezentowane najważniejsze moduły projektu jednocześnie angażując wszystkich uczestników do udziału w warsztatach.

Moduł pierwszy dotyczący internacjonalizacji przygotował francuski partner – Uni’Sons. Podczas prezentacji tej grupy, uczestnicy tworzyli wspólnie, w grupach międzynarodowych, utwór muzyczny.

Moduł dotyczący równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, a także tematy związane z wypaleniem zawodowym i dbaniem o dobre samopoczucie (wellbeing)przygotowali reprezentanci Fundacji ARTeria. Julia Stachura przeprowadziła ćwiczenia integrujące, a następnie wprowadziła uczestników w temat związany z wyzwaniami pracy w rzeczywistości post pandemicznej. Weronika Murek – uznana dramatopisarka, w swojej prezentacji poruszyła problem kondycji psychicznej i wyzwań w pracy w środowisku teatralnym. Następnie Wenancjusz Ochmann omówił kwestie związane ze stresem w pracy artystów-edukatorów, oraz sposoby radzenia sobie z nim zarówno w pracy jak i w życiu codziennym. Na zakończenie zaprosił uczestników do wzięcia udziału w warsztatach oddechowych.

Ostatnim zaprezentowanym modułem był „wpływ społeczny” (social impact) przygotowany przez Urbani Separe z Chorwacji. Po prezentacji wprowadzającej w zagadnienia wpływu społecznego poprzez działania artystyczne uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których musieli wspólnie stworzyć plan projektu. To zadanie pozwoliło uczestnikom na wymianę doświadczeń i refleksji.

Zakończeniem trzydniowych warsztatów w Budapeszcie była dyskusja podsumowująca zrealizowane działania, a także przedstawienie planów na najbliższe miesiące realizacji projektu Creative Agora.

W międzyczasie odbyło się również spotkanie menadżerów projektu.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej projektu Creative Agora: https://creativeagora.eu/