Międzynarodowa konferencja „Importance of reading in the school system” w Lublanie, Słowenia

Przedstawiciele Fundacji ARTeria wzięli udział w konferencji podsumowującej inauguracyjny tydzień projektu “Poets Of Today – Voices Of Tomorrow” (POT-VOT) współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Konferencja „Importance of reading in the school system” została zorganizowana 11 listopada 2022 r. w Pionierskim Domu w Lublanie, Słowenia. Podczas pierwszej części uczestnicy mieli okazję wysłuchać inspirujących prezentacji i wykładów skupiających się na istocie czytania. Prelegenci z Uniwersytetu w Lublanie skupili się na szeregu ważnych zagadnień dotyczących czytania przez dzieci i młodzież. Jednym z ważniejszych pytań na które uczestnicy starali się znaleźć odpowiedź było „czy czytanie jest jeszcze wartością samą w sobie?”

Było to wprowadzenie do prezentacji projektu POT-VOT. Inauguracją tej części konferencji był wykład ,,Czytam, więc myślę” profesora Adriaana van der Weel z Leiden University (Lejda, Holandia).

Finałowym wydarzeniem wieczoru była prezentacja poezji w wykonaniu poetek i poetów reprezentujących pięć państw partnerstwa projektowego POT-VOT: Anja Golob (Słowenia), Márton Simon (Węgry), Harri Hertell (Finlandia), Radmila Petrović (Serbia) i Małgorzata Lebda (Polska). Każdy z poetów zaprezentował swoją poezję w języku ojczystym, a publiczność mogła zapoznać się z tłumaczeniami wierszy na język angielski wyświetlanymi na ekranie.

Zdjęcia: Črt Piksi

Małgorzata Lebda to autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów „Matecznik” (Stypendium im. Stanisława Barańczaka) „Sny uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Ostatni z jej tomów „Mer de Glace” nagrodzono Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej, a także jest w finale Nagrody Poetyckiej Silesius. Jej książki ukazały się w tłumaczeniu na języki: serbski, włoski, ukraiński, czeski, słoweński.

W konferencji wzięli udział zarówno członkowie polskiego zespołu artystycznego: Małgorzata Lebda, Weronika Murek, Rafał Siderski i Wenancjusz Ochamnn, jak i zespołu menadżerskiego ARTerii w projekcie POT-VOT: Anna Ochmann, Ewa Grynicka i Julia Stachura.