Konferencja podsumowująca realizację projektu P4CA w Skopje, Macedonia Północna

Konferencja podsumowująca realizację projektu P4CA (PARTNERSHIP FOR CREATIVE APPRENTICESHIPS ) została zorganizowana 14 czerwca 2022 r. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje w Macedonii Północnej. Podczas dyskusji panelowej przedstawiciele organizacji partnerskich zaprezentowali rezultaty projektu. Wśród prelegentów byli: Trevor Burgess (Rinova, Londyn), Wenancjusz Ochmann (ARTeria, Polska), Yane Calovski (Press to Exit, Skopje), Janos Keresnyei (CICC, Węgry), Sophie Martel (Materahub, Włochy) oraz Silvia Hilkova (RDA) , Słowacja). Uczestnicy rozmawiali m.in. o tym, jak możemy wspierać nowe pokolenie młodych artystów, którzy chcą rozwijać się zawodowo w obszarze kultury i przemysłów kreatywnych? Jakie struktury powinno się wdrożyć, aby zapewnić uczciwe i wspierające środowisko pracy? Jak można zastosować metody coachingowe we wsparciu praktykantów i stażystów w sektorze kreatywnym? Goście specjalni przedstawili znaczenie edukacji nieformalnej w sektorach kultury i kreatywnym oraz możliwości rozwoju dla sektora kreatywnego i akredytacji: Denise Stanley-Chard (założycielka/dyrektorka programu CLOCK), Aleksandar Klashninovski (CEO, Brainster Next College), Gjorgje Jovanovic (dyrektor programowy SCS Centar Jadro, Skopje) i Tomorr Kokona (performer i konsultant biznesu artystycznego, trener i mentor, autora książki „Successful Artists Mean Business”). Gościem specjalnym wydarzenia był David Geer, Ambasador Delegatury UE w Skopje.

Zbliżamy się do końca projektu. Partnerstwo P4CA sprostało wyzwaniu i wykazało się umiejętnością pracy zespołowej podczas bezprecedensowego globalnego kryzysu pandemii Covid19, który rozpoczął się w zaledwie szóstym miesiącu od rozpoczęcia projektu. Stworzyło to paradoksalną sytuację. Przez dwa lata partnerzy projektu byli odizolowani, pracując w domu, nie mogąc się spotykać ani podróżować. Możliwość realizacji praktyk zawodowych i uczenia się w miejscu pracy w branżach kreatywnych została zamknięta. Jednak kryzys zainspirował partnerów do intensywniejszej pracy i podjęcia wyzwania wdrożenia nowych sposobów współpracy ponadnarodowej w wirtualnej przestrzeni. To był przyspieszony proces uczenia się. Długie spotkania z wykorzystaniem platformy zoom. Odkrywanie nowych narzędzi cyfrowych do nauki i współpracy online. Umożliwiło to dalsze rozwijanie wyników projektu w sposób, którego wcześniej nie można sobie było nawet wyobrazić. Ale wszystko odbywało się niestety w wirtualnej bańce. Kiedy wreszcie partnerzy mogli podróżować i spotykać się do końca projektu pozostało sześć miesięcy. Dla wszystkich stało się oczywiste, jak wiele partnerstwo musi nadrobić w projekcie, którego „sercem” jest proces wymiany kulturowej. Tak więc wiele działań zostało skumulowanych do końcowych etapów projektu. Ale to zaowocowało także tym, że partnerzy lepiej zrozumieli wyzwania współczesności, rozwiązali problemy, przemyśleli podejścia i wzmocnili współpracę. Sięgnęli wstecz, aby na nowo odkryć zmieniony krajobraz uczenia się opartego na pracy w branżach kreatywnych i kulturalnych. Partnerzy mieli bardzo mało czasu na skuteczną walidację i strategiczne odniesienie wyników projektu do wyzwań stojących przed branżami kreatywnymi, gdzie wciąż jest tak wiele do zrobienia, aby dostosować szkolenia do ogromnych zmian w praktykach i stażach i zwiększyć dostęp młodych ludzi do możliwości kariery. To jest wyzwanie na przyszłość, o którym dyskutowano na ostatnim spotkaniu i konferencji w Skopje.

Więcej o projekcie: https://www.p4ca.eu/

Zdjęcie: Maja Argakijeva i Press to Exit Project Space w ramach P4CA (Partnership for Creative Apprenticeship), 2022.

Logo P4CA