Jak usprawnić metody nauczania poprzez WBL? – czyli o platformie Learn2Create

Jako początkujący pedagog poszukuję różnego rodzaju metod usprawnienia kształcenia młodych ludzi oraz przygotowania ich do życia zawodowego. Ogromną okazją ku temu jest tak zwany „Work-Based Learning”, czyli nauka w miejscu pracy. Jednak WBL nie jest czymś, czego uczą młodych pedagogów na studiach. Gdzie więc nabyć wiedzę o nauce w miejscu pracy? O metodach w niej wykorzystywanych? O korzyściach, jakie daje WBL? Jakie narzędzia są w tym wykorzystywane? Odpowiedzi na te i podobne pytania daje projekt Learn2Create, realizowany przez partnerów z 6 krajów. W ramach projektu powstała platforma edukacyjna, która zapoznaje edukatorów z nauką w miejscu pracy oraz rozszerza ich kompetencje w tym zakresie.

Jedną z największych zalet platformy Learn2Create niewątpliwie jest ilość zasobów, którą otrzymujemy jako edukatorzy, a zarazem ich wysoka jakość i różnorodność. Kurs podzielony jest na 6 modułów, każdy omawiający inny aspekt WBL. Każdy moduł jest bogaty w materiały szkoleniowe, zasoby pomagające w przygotowaniu zajęć z uczniami. Są nieocenioną pomocą w poszerzeniu wiedzy o nauce w miejscu pracy. Materiały te zostały stworzone przez specjalistów w tej metodzie nauki oraz przez osoby, które same rozwinęły się dzięki WBL, a więc wiedza nie jest przekazywana przez tak zwanych „teoretyków”, a osoby, które mają do czynienia z WBL na co dzień. Jest to nieoceniona zaleta, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie jesteśmy przytłoczeni ogromem „ekspertów” w danej dziedzinie. Sam jako pedagog i nauczyciel, poszukuję wiedzy właśnie u „praktyków”, którzy znają się na rzeczy i przekażą mi profesjonalną wiedzę.

Drugą ogromną zaletą platformy jest odpowiednia strukturyzacja kursu. Wiedza nie jest przekazywana w sposób chaotyczny, co jest tendencyjne w przypadku wielu „nowoczesnych” kursów udzielanych przez „specjalistów”. Każdy moduł odpowiada za odpowiednią tematykę. Pierwsze wprowadzają kursanta w świat WBL, pokazują korzyści płynące z nauki w miejscu pracy oraz zapoznają go z podstawowymi pojęciami, umiejętnościami miękkimi, które nabędą uczniowie oraz m. in. Powiązanie WBL z EntreComp. Z każdym następnym modułem zgłębiamy się w świat WBL, zyskujemy inspiracje i przykłady dobrych praktyk w nauce w miejscu pracy. Każdy kolejny moduł rozpoczyna się od filmu wprowadzającego w jego tematykę, co przygotowuje kursanta, jaki typ wiedzy zostanie mu w danym momencie przekazany. Osobiście uważam, że tego typu „uporządkowane” kursy są bardzo cenne w dzisiejszym świecie chaosu i natłoku zbędnych informacji.

Kolejnym ogromnym plusem platformy Learn2Create jest możliwość wzajemnego inspirowania się kursantów za pośrednictwem kursowych forum. Są to miejsca, gdzie edukatorzy dzielą się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami oraz dobrymi praktykami w zakresie WBL. Tego rodzaju fora skłaniają kursantów do wielu przemyśleń, dają ogrom inspiracji oraz pomagają utrwalić zdobytą podczas kursu wiedzę. Możliwość wyrażenia swoich poglądów na różne tematy to również rzadkość w nowoczesnych kursach, wiele osób doceni więc, że taka możliwość istnieje w tym kursie.

Platforma Learn2Create jest świetnym rozwiązaniem dla edukatorów chcących rozwinąć swoje kompetencje w zakresie Work-Based Learning. Osobiście, jako początkujący pedagog, jestem w stanie wynieść ogrom wiedzy z kursu. Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w kursie na platformie Learn2Create. Jest to nieocenione doświadczenie.

Logo projektu

Logo Learn2Create