Education to Ensure Smart Skills: CCI Innovations for education & skills – z ARTerią

System kształcenia i szkolenia zawodowego w każdym z krajów Unii Europejskiej został rozwinięty na gruncie różnych tradycji czy koncepcji. W ostatnich latach coraz częściej specjalistyczne szkolenia zawodowe są jednak zastępowane przez kompleksowe i bardzo szerokie koncepcje edukacyjne oparte na paradygmacie uczenia się przez całe życie. 21 października 2020 r. od 10.00 do 11.30 sieć ECBN (European Creative Business Network) zorganizowała sesję online dedykowaną nowym wyzwaniom związanym z nabywaniem umiejętności i wiedzy przez osoby i organizacje z branż kreatywnych i kultury. Podjęty został także temat nowych sposobów tworzenia wiedzy związanych z rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnych i mediów społecznościowych.

Aby sprostać nowym warunkom funkcjonowania społeczeństwa sieciowego, bardziej niż dotychczas potrzebne jest niehierarchiczne i oddolne podejście do uczenia się, mającego szczególnie zastosowanie właśnie w sektorach kultury i kreatywnych i niezbędne zarówno kreatywnym profesjonalistom i społecznościom. W trakcie spotkania omówiona została m.in. idea „otwartego transferu wiedzy” („open Knowledge Transfer” – KT) i projektowania (Design) jako wartościowego doświadczenia w uczeniu się od siebie nawzajem (peer-to-peer). Prelegenci odnieśli się także do metod pomiarów indywidualnych potrzeb.

Prowadzącym i moderatorem spotkania organizowanego online był Gerin Trautenberger, (Kreativwirtschaft Austria), a ekspertami: Georg Russegger (Wissenstransfer Zentrum-Ost), Henning Berthold (Bayern Innovativ) oraz Rita Orlando (Foundation Matera-Basilicata 2019/open design School).

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach cyklu realizowanego przez ECIS 2020 Framing Creative Futures, a Anna Ochmann, prezeska Fundacji ARTeria, reprezentowała organizację w trakcie tego spotkania.

Zdjęcie: Michalina Kuczyńska