Czy warto odbyć praktyki w sektorach kulturalnych i kreatywnych?

Oliwia Mańka

Praktyki otwierają wiele możliwości, szczególnie dla młodych ludzi. W niektórych przypadkach, na przykład na uczelniach, spędzenie pewnego czasu na praktykach jest wymagane aby zaliczyć semestr. Jest to uzasadniony proceder – takie doświadczenie jest często pierwszym krokiem w poszukiwaniu swojej pasji lub wzbogaceniu się o różne umiejętności, które mogą okazać się przydatne przy wejściu na rynek pracy. Aczkolwiek jest to również okazja na produktywne spędzenie wolnego czasu, jak i na nabycie cennych umiejętności. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom odbycia praktyk w tych intrygujących sektorach.

Po pierwsze, owa możliwość jest ogromną szansą na poznanie specyfiki danego zawodu. Zazwyczaj (ale nie zawsze) praktyki trwają określoną ilość czasu, która pozwala praktykantowi na przeżycie pierwszego doświadczenia pracy. Jest to okazja na dowiedzenie się jakie możliwości zapewnia dana profesja, jakie umiejętności potrzebne są by odnosić w niej sukcesy oraz jak wygląda środowisko pracy. Przemysły kulturalne i kreatywne rządzą się swoimi prawami, dlatego osoby, które widzą swoją przyszłość w tych sektorach mogą się wykazać podczas owych praktyk. To dowodzi, że taki wymóg, na przykład na studiach, jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ praktykanci mogą przekonać się, czy dana praca jest dla nich.

Taka możliwość pozwala tym osobom na uzyskanie niezbędnych umiejętności, aby pracować w tych przemysłach w przyszłości. Zarówno sektor kulturalny, jak i kreatywny, wymagają pewnych praktycznych umiejętności, które nie mogą zostać dobrze przekazane w salach lekcyjnych. Właśnie dlatego kursy, warsztaty, szkolenia czy praktyki są kluczowe w kształtowaniu skutecznego pracownika w tych sektorach. Ponadto udowodniono, że nauka przez doświadczenie jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na opanowanie danej umiejętności (pierwszy opis tego procesu stworzył Arystoteles!). Metoda ta oparta jest na aktywnym uczestnictwie ucznia, jego chęci obserwacji i rozważania procesu własnej nauki, użyciu analitycznych zdolności oraz podejmowaniu decyzji. Jest to sposób, który przynosi efekty biorąc pod uwagę przemysły kulturalne i kreatywne, jako że te branże doceniają umiejętności wykorzystywane w tym procesie. Co więcej, pozwala to praktykantowi na samodzielne eksperymentowanie, jak i podejmowanie odpowiednich decyzji. Warto tutaj wspomnieć o cytacie amerykańskiej pisarki Lisy See: “Zobaczenie czegoś jeden raz jest lepsze niż usłyszenie tego sto razy. Zrobienie czegoś jeden raz jest lepsze niż zobaczenie tego sto razy.”

Tym sposobem, praktyki mogą również rozwinąć umiejętności miękkie. Oczywistością jest, że aspirowanie do pracy w przemysłach kulturalnych i kreatywnych wymaga poniekąd ugruntowanego zmysłu kreatywności i kreatywnego myślenia. Dlatego takie obycie może pomóc w rozwoju tych zdolności, poprzez umożliwienie praktykantowi doświadczenia ich w praktyce. Umiejętność podejmowania decyzji, jak i również pewność własnego poczucia stylu są potrzebne w każdej profesji. Natomiast osoby pracujące w tych sektorach muszą też posiadać chęć na ciągły rozwój, być w stanie dopasowywać się do różnych okoliczności oraz potrafić pracować w zespole. Wszystkie wymienione zdolności zaliczają się do umiejętności miękkich. Każdy może nad nimi pracować i rozwinąć wartościowe cechy, które mogą okazać się przydatne w wielu sytuacjach.

Praktyki są jednym z najlepszych sposobów na zdobycie doświadczenia przed wkroczeniem na rynek pracy. Jak już zostało wspomniane, są metodą na odbycie pierwszego doświadczenia pracy, jak i dzięki nim można przekonać się jakie są cechy działania tych sektorów oraz zdobycie potrzebnej wiedzy przed rozpoczęciem stałej, długotrwałej pracy. Pozwalają one praktykantowi na doświadczenia sposobu, w jaki działają sektory kulturalne i kreatywne oraz jak wygląda ich specyfika. Jednakże, jeśli dana osoba nie zdecyduje się na realizację kariery w tych przemysłach, to doświadczenie również może okazać się owocne w innych zawodach. Niektóre z umiejętności wykształconych podczas tego czasu mogą przydać się w kompletnie innej profesji. Jeśli dana osoba zdecyduje się na karierę w sektorach kulturalnych i kreatywnych wtedy, dzięki praktykom, wie czego oczekiwać oraz który z zawodów jest dla niej odpowiedni. W końcu każde doświadczenie ma znaczenie.

Podsumowując, jest wiele korzyści płynących z odbycia praktyk. Zawierają w sobie doświadczenia, które mogą okazać się przydatne w przyszłej karierze danej osoby, jak i uwzględnione w CV. Ponadto, można znaleźć w nich możliwości na rozwój osobisty, jak i udoskonalenie umiejętności, które mogłyby zostać włączone w życie codzienne. Właśnie dlatego praktyki w sektorach kulturalnych i kreatywnych są wartościową szansą dla każdego, nie tylko dla osób zainteresowanych karierą w wyłącznie tych przemysłach.

Strona projektu

P4CA - Strona Główna