Care – Solidarity – Hospitality. Spotkanie Disorderly Women

W poniedziałek, 13 lipca 2020 r., Anna Ochmann (prezeska Fundacji ARTeria) wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym online przez nieformalną sieć „Disorderly Women” – kobiet-liderek europejskiego sektora kultury, której jest członkinią. Inspiracją do wyboru tematu spotkania był artykuł autorstwa Chrissie Tiller (jednej z założycielek sieci), który powstał w oparciu o serię wywiadów z artystkami i naukowcami. Dzieliły się one swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat tego, jak pandemia COVID-19 zmieniła ich pracę, wymusiła skupienie się na opiece nad najbliższymi:

„In a world where care has become something commoditised, privatised or turned into a profit-making exercise, the framing of these artists’ responses made me think hard about the parallels between the ways we have come to think about care and the way we often think about the arts.”
Cały artykuł dostępny jest tutaj.

Z kolei wstęp do dyskusji przygotowała i przedstawiła profesor Milena Dragićević-Šešić, szefowa Katedry UNESCO do Badań nad Międzykulturowością, Zarządzania Kulturą i Sztuką oraz Mediacją na Bałkanach, działająca także na Uniwersytecie Sztuk w Belgradzie. Jej praca naukowa koncentruje się wokół kulturoznawstwa i polityki kulturalnej. Wykłada na wielu europejskich uniwersytetach, od lat jest także mocno zaangażowana w ruchy obywatelskie oraz antywojenne, zwłaszcza na terenie byłej Jugosławii. Prof. Milena Dragićević-Šešić, na przykładzie rzeźby „Eternal Imigrant” mówiła o postrzeganiu solidarności, opieki i gościnności w dzisiejszych czasach.

Kolejne spotkanie sieci, już „na żywo”, odbędzie się w Berlinie pod koniec listopada 2020 roku.