Podobnie jak w poprzednich latach zaprosliśmy mieszkańców Zabrza i regionu do udziału także w tegrocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa organizowanych tym razem pod hasłem „kamielnie milowe”.
„Kamieniem milowym” w historii Zabrza był niewątpliwie 24 listopada 1790 roku. Tego dnia inżynier górniczy Salomon Izaak odkrył na terenie Zabrza duże pokłady węgla koksującego. To odkrycie zmieniło całkowicie wizerunek Zabrza i przyczyniło się do jego niezwykle dynamicznego rozwoju. Jednym z miejsc związanych z przemysłową historią Zabrza jest kolonia patronacka w dzielnicy Rokitnica. Powstała w latach 1906 – 1933 z fundacji hrabiego Franza Xavera von Ballestrema dla pracowników kopalni węgla kamiennego „Castellengo” (po 1945 r. KWK „Rokitnica”), a jej projektantem był architekt Hans von Poellnitz.
Rokitnica kolonia była największym i najnowocześniejszym osiedlem w Europie do końca I poł. XX w. Została usytuowane na północnych obrzeżach Zabrza w obrębie ulic: Komuny Paryskiej, Medyków, Nowowiejskiego, ks. H. Pobożnego, Szafarczyka oraz fragmentu ul. Śniadeckich i Andersa. Założono ją na planie owalu z nieregularnym układem ulic, wzdłuż których rozmieszczono usytuowane kalenicowo domy mieszkalne w otoczeniu ogrodów. Osiedle było znane także z tego, iż jako jedno z nielicznych – przed I wojną światową – posiadało ścieżki rowerowe zaprojektowane jako dojazd dla górników do kopalni. Każdy z domów wyposażony był w elektryczność, a także w ubikacje ze spłuczkami wewnątrz budynków.
Dziś osiedle Ballestrema w Zabrzu jest jednym z najlepiej utrzymanych osiedli patronackich na historycznym Górnym Śląsku. Jest chronione prawem poprzez wpis do rejestru zabytków województwa śląskiego.
Więcej informacji o atrakcjach tegrocznych EDD: www.edd.com.pl
Informator w wersji papierowej można otrzymać w siedzibie Fundacji. Wersja elektroniczna do pobrania tutaj.