ARTerioinspiaracje w styczniu czyli o rozwoju publiczności raz jeszcze

Fundacja ARTeria działa od 2006 roku (powoli zbliżają się nasze 15-te urodziny!) i od początku staramy się odpowiadać na potrzeby osób związanych z sektorem kultury i kreatywnym, wspierać ich w rozwoju zawodowym, ale także organizujemy równego typu wydarzenia, warsztaty czy koncerty. I choć od lat specjalizujemy się w projektach opartych o partnerstwa międzynarodowe, realizujemy także szereg działań o zasięgu lokalnym i regionalnym.  Zmiana siedziby w 2015 r. – przeniesienie z centrum miasta na obrzeża Zabrza, do KURORTU QULTURY Gajowa 9, pokazała jak zaskakująca może być zmiana takiego „parametru” jak siedziba – łatwiejszy dojazd, miejsca parkingowe i stały dostęp do wielofunkcyjnej sali koncertowo-warsztatowej (a w konsekwencji więcej działań) przewrotnie przyciągnęły większą publiczność niż nasza działalność w centrum miasta (choć wydawało się, że będzie odwrotnie a centrum miasta to wymarzone miejsce na siedzibę…). Wymusiła jednak na nas zupełnie inne podejście do promocji i informacji o organizowanych przez ARTerię wydarzeniach… Organizacje, które skupiamy w naszej sieci ‘śląskich kulturalnych ngo-sów” na co dzień borykają się z podobnymi wyzwaniami. Stad co jakiś czas, w trakcie naszych ARTrioinspiracyjnych debat czy warsztatów, powraca temat rozwoju publiczności (audience development) czy angażowania publiczności (audience engagement).

I tak w trakcie spotkania z cyklu ARTerioinspiarcje zorganizowanego 14 stycznia 2020 r. powróciliśmy do tematyki rozwoju publiczności. Spotkanie poprowadził Wenancjusz Ochmann. Rozmawialiśmy o tym, że pozyskiwanie nowych i „utrzymywanie” zainteresowania dotychczasowych odbiorców działań kulturalnych to wyzwanie wymagające z jednej strony kreatywności, z drugiej – systemowego i konsekwentnego działania. Punktem wyjścia pozostaje nieodmiennie kwestia poznania naszych potencjalnych i obecnych odbiorców (stąd tak często prosimy o wypełnienie krótkich ankiet ewaluacyjnych po naszych spotkaniach, jesteśmy także wdzięczni za każdy głos i komentarz), przemyślenia i zaprojektowania sposobów dotarcia do nich i zainteresowania ich nasza ofertą, w tym zdefiniowania najlepszych metod i kanałów komunikacji.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o samym pojęciu „audience development”, o rozumieniu miejsca i roli publiczności w działaniach swoich organizacji, o tym jak ważna jest analiza potencjału własnej organizacji pod tym kątem (plan rozwoju publiczności czy ewaluacja wydarzeń pod tym kątem). Dzielili się także swoimi sprawdzonymi metodami i sposobami angażowania publiczności.

Kolejne spotkanie już w lutym – serdecznie zapraszamy!

Logo ARTerioinspiracje