WERNISAŻ (NIE)Łam się – zapraszamy…

Wernisaż wystawy będącej podsumowaniem wszystkich edycji konkursów fotograficznych realizowanych w ramach festiwalu „(NIE)Łam się”, a tworzących unikalną platformę spotkania, konfrontacji i dialogu dwóch wydawałoby się zupełnie różnych dziedzin sztuki: tańca i fotografii odbył się 29 października 2013 r. o godz. 16.30 w galerii Wyższej Szkoły Technicznej w Zabrzu (ul. Park Hutniczy 3-5).

Jak pisze w katalogu wystawy pomysłodawczyni i koordynatorka merytoryczna cyklu – Agata Zeliszek: „Na początku był pomysł na spotkanie się dwóch światów – artystów kultury ulicznej, a dokładnie twórców graffiti i młodych plastyków „po szkole”. W 2004 roku podczas projektu „Krzyk ulicy”, w ramach którego odbywał się I Festiwal Graffiti w Zabrzu namówiliśmy artystę plastyka Piotra Muschalika, by wziął na plener fotograficzny młodzież uczącą się w zabrzańskim Liceum Plastycznym. Powstała wystawa plastyczna. Rok później pierwsza edycja Konkursu Fotograficznego także towarzyszyła festiwalowi graffiti, ale pojawiły się zdjęcia z pokazów tanecznych odbywających się podczas tej imprezy. W 2007 roku – kiedy II Konkurs towarzyszył wydarzeniom „Śląskiej Ery Hip Hopu” – wyraziste postacie tancerzy zdominowały wystawę i katalog pokonkursowy. Trzecia edycja z 2008 roku przebiegała już pod hasłem „Natchnieni tańcem”, a czwarta z 2009 – „Przeniknięci tańcem”. I tak przeniknęły się światy dwóch odległych od siebie pasji – tanecznej i fotograficznej. W 2010 roku, kiedy konkurs towarzyszył projektowi „Chopin wiecznie młody” połączyła je postać wybitnego kompozytora”.

Na wystawie znalazły się prace następujących autorów:
  • Agata Fangor, fotoreportaż II Festiwal Graffiti, 2005
  • Andrzej Sepioł, Śląska Era HIP HOPU, 2007
  • Dariusz Pasik, Śląska Era HIP HOPU, 2007
  • Paweł Wolarek, Zatrzymani w tańcu, 2008
  • Natalia Michalska, Przeniknięci tańcem, 2009
  • Paweł Wojciechowski, Przeniknięci tańcem, 2009
  • Marlena Barszcz, Chopin i my, 2010
  • Piotr Kajzer, Chopin i my 2010
  • Patrycja Budny, Zatańczeni, 2013
Całość projektu została realizowana we współpracy merytorycznej z OPP4 – pomysłodawcą i realizatorem dotychczasowych edycji cyklu. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego miasta Zabrze w 2013 roku w kwocie 3 800 zł.
Koszt druku prac i przygotowania wystawy został pokryty przez partnera Fundacji – VENOS STUDIO.