Spotkanie z UJAWNIONYM… w ramach tegorocznych EDD.

„W zasadzie najważniejsze jest życie. A jak już jest życie to najważniejsza jest wolność. A potem oddaje się życie za wolność. Wtedy już nie wiadomo co jest najważniejsze.” (Marek Edelman) To zdanie ze wstępu do książki „UJAWNIONY” Anny Ochmann, opowiadającej losy generała brygady Pawła Łaszkiewicza (pseudonim „Rawicz”), było jednocześnie zaproszeniem do wzięcia udziału w spotkaniu z córką generała – Krystyną Sośnierz oraz jego wnuczką (autorką wspomnień o „Rawiczu”). Spotkanie zostało realizowane w ramach tegorocznych Euopejskich Dni Dziedzictwa, 7 września 2013 r., godz. 18.00 w siedzibie Fundacji ARTeria, ul. Wolności 311 w Zabrzu.

Burzliwa historia życia generała Pawła Łaszkiewicza w czasach naznaczonych ciągłą walką o niepodległość Ojczyzny, ale także w czasach budowania wyśnionej, wolnej wreszcie Polski była punktem wyjścia do wspomnienia tych, którzy Rzeczpospolitą budowali swoimi osobistymi wyborami i poświeceniem. Historia „Rawicza” – od czasów jego edukacji (Korpus Kadetów, Szkoła Podchorążych Lotnictwa w Bydgoszczy), poprzez udział w Kampanii Wrześniowej, działalność konspiracyjną w trakcie okupacji niemieckiej, aresztowanie przez Rosjan i wywiezienie do obozu w Riazaniu-Diagilewie, ucieczkę z tego obozu i 2000 kilometrów drogi powrotnej do Polski, aż po jego działalność – jako szefa wywiadu i kontrwywiadu oraz Inspektora Inspektoratu WiN Biała Podlaska – to wydawałoby się gotowy scenariusz filmu sensacyjno-szpiegowskiego. Jednak prawdziwe życie tych, którym przypada rola obrońców czy budowniczych Ojczyzny, to przede wszystkim osobiste wybory stawiające codziennie pytanie o wagę Wolności i wagę Życia.

Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy przybliżającej sylwetkę „Rawicza” na której można było zobaczyć także rodzinne pamiątki po generale, była także możliwość otrzymania egzemplarza książki „UJAWNIONY”. Całości wieczoru dopełnił koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Agaty Kornackiej słuchaczki Prywatnej Szkoły Muzycznej VENOS STUDIO – partnera projektu.