Fundacja ARTeria w KRĘGACH SZTUKI

W dniach 10 – 17 lipca 2011 r. w Cieszynie odbyła się 2. edycja festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości – KRĘGI SZTUKI.

Impreza jest oparta na autorskim pomyśle reżysera Wojciecha Majewskiego i jest spotkaniem szkół i uczelni artystycznych w międzynarodowym gronie. Festiwalowy tydzień obfitował w liczne wydarzenia, wystawy, wykłady, koncerty, warsztaty. Uczestnicy mogli wybierać spośród wielu koncertów między innymi, takich wykonawców, jak: Voo Voo, Paris Tetris, Vavamuffin, Barocktrompetten Berlin, Ensemble Diderot, K. Drogosz i P. Matejova, czy M. Pomianowska z przyjaciółmi ze świata, Muariolanza w 5. urodziny, jazz na wiele sposobów i wszystko co można spotkać na granicach wszystkich rodzajów muzyki. Dla profesjonalistów oraz, mniej lub bardziej zaawansowanych amatorów, zostały zorganizowane różnego rodzaju warsztaty z wielu dziedzin sztuki. Poprowadzili je m.in. prof. Maria Pomianowska – wybitna multiinstrumentalistka, reżyser filmów animowanych robionych na świecie – Wojciech Wawszczyk, znany operator – Michał Bukojemski, nestor polskiej szkoły reżyserii – prof. Michał Bogusławski. Były wykłady i wystawa Iwony Chmielewskiej, znanej na świecie ilustratorki książek (główna nagroda Bologna Ragazzi Award 2011 w kategorii Non Fiction – czyli tzw. Oskar w świecie wydawniczym). Możan było także zobaczyć wystawy m.in.: prof. Marcina Bedryszaka, prof. Jacka Jagielskiego, Ryszarda Ługowskiego. W Kręgach Sztuki zaprezentowały się uczelnie artystyczne z Polski, Czech i Austrii: Akademia Sztuk Pięknych z Katowic i z Warszawy, Instytut Sztuki z Cieszyna, Ostrava University Faculty of Arts z Czech, Universitat fur Angewandte Kunst z Wiednia oraz Wydział sztuk Pięknych z Torunia. Na wszystkie imprezy wstęp był wolny.

Fundację ARTeria oraz VENOS STUDIO będzie reprezentował Wenancjusz Ochmann, który opowie o artystycznych projektach realizowanych przez te dwa podmioty, szczególnie tych finansowanych z funduszy UE.

Równolegle z festiwalem KRĘGI SZTUKI odbywał się w Cieszynie 6. edycja festiwalu WAKACYJNE KADRY. Bogaty program imprezy obejmował m.in. szereg imprez cyklicznych takich jak: Wakacyjne Kadry Dzieciom, Nowe filmy polskie, Oblicza rocka, Najlepsze dokumenty, Kameralne kino duńskie. W tym roku w ramach cyklu „Mistrzowie kina” zaprezentowany został dorobek Woody Allena w formule mini-retrospektywy.

Więcej na: www.kregisztuki.com oraz www.wakacyjnekadry.pl