CULTURE HUB w listopadzie 2017 r.

22 listopada 2017 r. zorganizowaliśmy kolejne spotkanie networkingowe  w ramach CULTURE HUB. Tym razem spotkanie dedykowaliśmy współpracy przedsiębiorstw z przemysłami kreatywnymi i ośrodkami naukowymi, a więc docenieniu roli kompetencji kreatywnych w procesie budowania nowoczesnego ekosystemu innowacji. Inspiracją do takiego zdefiniowania tematu był raport Otwarte innowacje na pograniczu przemysłów kreatywnych, nauki i biznesu” przygotowany wspólnie przez firmę PwC i Fish Ladder (studio projektów specjalnych Platige Image) – link do raportu tutaj. Spotkanie zostało tradycyjnie podzielone na 3 części: wprowadzeniedyskusję (inspirowane raportem), część warsztatową (poprowadzoną przez Wenancjusz Ochmanna, w której wzięli udział młodzi przedsiębiorcy sektora kreatywnego) oraz część networkingową (sieciowanie, wymiana ofert pracy i zleceń, itp.).

Eksperci w w/w raporcie podkreślają, że w wykorzystaniu modeli otwartych innowacji ważną rolę odgrywają kompetencje kreatywne kompetencje, które w Polsce często pozostają niedocenione. Podczas gdy według badań UNESCO, przemysły kreatywne odpowiadają średnio za ok. 3% PKB w rozwijających się gospodarkach, a w bardziej innowacyjnych, takich jak np. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady czy Japonii – ten wskaźnik jest znacznie wyższy i wynosi od 4% do 7%.

„Z roku na rok zmieniają się narzędzia i platformy komunikacji, z których korzystamy. Podobnie dzieje się z formami dostępu do kultury, rozrywki i edukacji, a także technologiami użytkowymi czy usługami publicznymi. Wpływ przemysłów kreatywnych jest obecny we wszystkich tych dziedzinach – nawet bardziej w obszarach, w których trudniej go dostrzec, np. w przemysłach ciężkim i lekkim. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jak duży udział branża kreatywna ma w procesach projektowania i produkcji. A od tych kompetencji w dużej mierze zależy nasz sukces na międzynarodowych rynkach.”

Łukasz Alwast, Project Lead w Fish Ladder / Platige Image

„Znaczenie przemysłów kreatywnych w nowoczesnych gospodarkach można przyrównać do technologii kosmicznych. Są obecnie wykorzystywane właściwie w każdym sektorze i pozwalają budować prawdziwie przełomowe rozwiązania – od innowacyjnych produktów i usług, do modeli inwestycyjnych odpowiadającym wyzwaniom dzisiejszego świata.”

Jan Pomierny, Associate Studio Director w Fish Ladder / Platige Image

W trakcie spotkania przedstawiliśmy także cele i stan realizacji dwóch projektów związanych ze wsparciem sektora kreatywnego realizowanych przez Fundację ARTeria, współfinansowanych z Programu Erasmus +: ArtENprise oraz Talent Matching Europe.

Kolejne spotkanie już marcu – tym razem na większą skalę! Szczegóły już wkrótce!