ARTerioinspiracje XXXVIII – Europe is a cultural peace project, not just a form of government!

8 stycznia 2014 r. spotkaliśmy się na kolejnym spotkaniu z cyklu ARTerioinspiracje (już XXVIII.). Tym razem tematycznie trochę wybiegliśmy w przyszłość – dyskutowaliśmy o tegorocznych wyborach do Parlamentu  Europejskiego, ale także wyborach samorządowych czy parlamentarnych w kontekście wsparcia sektora kultury przez polityków. Właściwie dyskutowaliśmy o „idealnych politykach” – takich, którym tematy związane z szeroko rozumianą kulturą, jej wpływem na rozwój społeczny czy gospodarczy nie są całkiem obce…

Bazą do dyskusji był „toolkit” zatytułowany „European Elections 2014” przygotowanym przez Culture Action Europe – Fundacja ARTeria jest członkiem tej międzynarodowej sieci już od 2010 roku czynnie włączając się, zarówno na arenie międzynarodowej jak i krajowej czy regionalnej, w różnorodne działania propagujące kulturę i sztukę.

Toolkit (można go pobrać tutaj) zawiera zestaw informacji i narzędzi, w tym wprowadzenie do obecnej sytuacji politycznej w UE, a także informacje, które powinny zainteresować zarówno kandydatów do Europarlamentu, pozostałych polityków jak również obywateli – już samo hasło przewodnie toolkitu jest inspirujące: „Europe is a cultural peace project, not just a form of government!”. Uczestnicy spotkania dyskutowali o samym systemie głosowania do Parlamentu UE (jest różny w różnych europejskich krajach), o tym czy rozwój gospodarczy przekłada się obecnie na rozwój społeczny, a przede wszystkim o śląskich politykach i ich zainteresowaniu sektorem kultury, wspieraniu czy promowaniu przez nich aktywności w sektorze. Dyskusja nie została zakończona – na pewno przez wyborami powrócimy do tematu zapraszając do udziału w spotkaniu także polityków.

Kolejne spotkanie już w lutym – szczegóły jak zwykle w newsletterze i na stronie.