ARTerioinspiracje w lutym czyli o kreatywności, kopiowaniu i… przedsiębiorczości

5 lutego 2018 r. spotkaliśmy w ramach kolejnych ARTerioinspiracji, żeby porozmawiać o tym czy kopiowanie może wpływać na kreatywność, a także o tym czy kreatywność jest potrzebna do innowacyjnych rozwiązań i rozwoju przedsiębiorstw. Inspiracją do naszej dyskusji był artykuł “Copying Other People’s Art Can Boost Creativity, Study Finds” autorstwa Issaca Kaplana (link), który na wstępnie streściła prezeska Fundacji Anna Ochmann. Uczestnicy spotkania zastanawiali się nad tym czy twórcze myślenie przydaje się we wdrażaniu innowacji w firmie? I czy w ogóle warto twórczo myśleć? Zastanawiali się także nad tym jak zwiększać swoją kreatywność i twórcze myślenie w codziennym życiu i czy wystarczy do tego kopiowanie obrazów…

Konkluzje dotyczyły przede wszystkim tego, iż – co najważniejsze – zastosowanie kreatywności w rozwoju firmy nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz skomplikowanego warsztatu, jest więc łatwo dostępne dla wszystkich. Wyzwaniem była próba odpowiedzi na pytanie – jak bardzo kreatywnym narodem są Polacy? Najważniejszą odpowiedzią była chyba krytyka systemu edukacji, który od przedszkola do uniwersytetu, w domu, w szkole i w pracy zmusza nas do nauki pamięciowej skoncentrowanej na bezrefleksyjnym utrwalaniu często przestarzałej wiedzy. Dyskutowaliśmy także o samym kreatywnym myśleniu – że jest uzależnione od wyobraźni, ale jest jednak procesem zorganizowanym i powtarzalnym, a przede wszystkim multidyscyplinarnym. Jest najbardziej skuteczne, gdy umożliwia uczestnictwo przedstawicieli rożnych dziedzin naukowych czy zawodowych.

Na koniec wszyscy uczestnicy mogli spróbować swoich sił w… kopiowaniu. Zmierzyliśmy się z kilkoma działami sztuki europejskiej: pracami van Gogha, Moneta, Cézannea.

Kolejne spotkanie w marcu – serdecznie zapraszamy, z przyczyn organizacyjnych prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa na adres: biuro@fundacja-arteria.org.